Papillon (Malý kontinentální španěl)

Papilon je čilá a temperamentní osobnost, s pyšným a půvabným držením těla. Je nenáročný a dobře přizpůsobený k dlouhým procházkám. Papilon je veselý a oddaný přítel a neskonale milý společník.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Papillon, Continental Toy Spaniel; čes.: Papilon


PŮVOD:
Původ papillonů je do současnosti zcela nejasný. Jedna verze říká, že má původ v trpasličím španělu, kterého známe již z 16.století ze Španělska.  V 17.století bylo toto plemen neobyčejně populární ve Francii a mnozí známí umělci, jako např. Rubens nebo Van Goge jej zvěčňovali na svých plátnech. Papilloni byli také velkými oblíbenci Marie Antoanety a markýzy De Pompadúr.  Plemeno bylo uznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.
 

POPIS:
Papillon je plemenem malých společenských psů.
Je to půvabný a elegantní pejsek, harmonické postavy s jemnou kostrou a dlouhou srstí. Jeho tělo je o něco delší, než jeho výška v kohoutku. Hlavu má poněkud lehčí, avšak k tělu úměrnou. Nos má malý, černý a okrouhlý, na konci poněkud zploštělý. Čenich je kratší, než lebka, jemný, špičatý a po stranách ne příliš vydutý, nesmí směřovat nahoru, nosní hřbet je rovný. Rty jsou silně zabarvené, tenké a těsné. Oči má velké, poněkud nízko posazené, nevyčnívají, jsou dobře otevřené a ve tvaru velké mandle. Jsou tmavě zbarvené a velmi výrazné. Charakteristickou zvláštností jsou nádherné uši, podobné na křídlům motýla, jsou vcelku jemné, avšak pevné, posazeny daleko od sebe, takže odhalují mírně kulatou lebku.
Papillon je variantou Kontinentálního Toy španěla s rovnýma ušima:
Uši má postavené vysoko, boltce jsou dobře otevřené, otočené do strany. Vnitřní okraj boltce tvoří vzhledem k horizontále úhel 45 stupňů, v žádném případě nesmí směřovat (jako např. uši Špice) vzhůru. Vnitřek boltce je pokrytý jemnými a zvlněnými chloupky. Nejdelší chlupy okraj ucha mírně přesahují, vnější část je naopak pokrytá dlouhou srstí zformovanou do proužků, které okraj ucha značně přesahují. Krk je mírně delší, v týlu poněkud klenutý. Hruď má širokou, trochu sníženou, obvod hrudi mezi dvěma posledními žebry musí být přibližně rovná jeho výšce v kohoutku. Žebra jsou zřetelně klenutá, břicho mírně vypracované. Ocas je posazený vysoko, dlouhý, porostlý delší hustou srstí, zatočený do charakteristického chocholu. Když se pes cítí dobře, ocas je nesený zvýšeně podél linie zad, nikdy není zatočený nebo položený přes záda. Nohy jsou rovné, pevné, avšak jemné. Papilon má chůzi pyšnou, uvolněnou a lehkou.
 

VÝŠKA:
Papillon má v kohoutku kolem 28 cm.
 

VÁHA:
Papillon je dělen do 2 hmotnostních kategorií:
1.)méně, než 2,5 kg, a to jak pro psy, tak i pro feny.
2,)od 2,5 do 4,5 kg pro psy a od 2,5 do 5 kg pro feny.
Minimální hmotnost je 1,5 kg.
 

SRST:
Papillon má srst bez podsady, je hojná a bohatá, lesklá a zvlněná, ne však kadeřavá ani příliš měkká, je odolná proti doteku, s hedvábným odleskem. Někteří psi v dobré kondici mají srst na kohoutku dlouhou 7,5 cm a na ocase proužky dlouhé 15 cm. Na nohách jsou povinné „závěsy“. Přiznaná jsou všechna zbarvení na bílém základě, na těle a nohách musí bílá barva znatelně dominovat. Ve všech barevných variantách však musí být rty, oční víčka a především nos zbarveny pigmentem.
 

CHARAKTER:
Papillon je čilá a temperamentní osobnost, s pyšným a půvabným držením těla, s lehkou a elegantní chůzí. Je nenáročný, přizpůsobený k dlouhým procházkám, výborně snáší jakékoliv počasí.
Papilon je oddaný, miluje všechny členy rodiny a dobře se cítí i ve společnosti dětí. Je to oddaný přítel a neskonale milý společník.
 

PÉČE:
Papilon má srst nenáročnou na péči. Nevytváří chuchvalce ani zámotky. Alespoň jednou týdně ji kartáčujeme a pravidelně odstraňujeme chloupky z oušek.
 

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Papillon se průměrně dožívá 13 až 15 let.

 

PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 9 – Kontinentální Toy španělé.
Bez pracovní zkoušky.
 

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PAP
 

ČÍSLO STANDARDU:
77/ 06. 04. 1998 (Velká Británie)
 

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
17. 09. 1990